Mytí fasád

← zpět na články

Fasády jsou magnetem pro veškeré mikroorganismy, ale i lákadlem pro zviditelňování sprejerů. Téměř na každém kroku lze vidět fasádu budovy, která je poničena plísní, řasami, nebo různými malůvkami od sprejerů. V současné době je už mnohem jednodušší s nimi bojovat.

Plíseň, která je zmíněna již v úvodu, dokáže napáchat velké škody nejen fasádě, ale také nám a našemu zdraví, nebo zdraví našich přátel,či příbuzných.Velkou hrozbou se stává především pro astmatiky a pro lidi s dýchacími potížemi. Velmi často se lidé rozhodnou pro čištění fasády z estetických důvodů, ale také z již zmíněných zdravotních důvodů. Tím třetím, neméně důležitým důvodem je samotná životnost budovy, která je v důsledku napadení ohrožena.

Bohužel, se lze často setkat s nešetrným zacházením. Konkrétně se jedná o to,když se lidé pustí do čištění sami, a to mechanicky – vysokotlakým čističem. Ten nejen, že plísně a řasy nezahubí, ale zároveň dokáže poničit nátěr.

Naopak co si lidé dokážou uvědomit, avšak je lepší to zmínit, je to, že nátěry, postřiky –mytí fasády, nelze provádět v jakýchkoliv podmínkách. Konkrétně nesmí hodnota na teploměru klesnout pod 5°C.

Jak se zbavit plísní, či řas? Asi nejvíce osvědčenou a používanou metodou je aplikace fungicidních prostředků. Na samotné aplikaci tohoto prostředku není nic složitého. Aplikovaný přípravek se nechá po dobu 30 minut působit a poté by měly být řasy a plísně zcela zlikvidované (pozná se tak, že zčernají=nežijí). Poté se na fasádu použije saponát a fasáda se očistí malým proudem vody. Nakonec se fasáda pouze opláchne.

Atmosférické nečistoty se z fasády čistí podobně jako plísně či řasy . Nejdříve je nutné nanést prostředek, který se nechá působit a poté se opláchne vodou.

Běžné a zcela logické je, že je při čištění vyšších budov nutné použití techniky – žebříků, plošin – a spolu s ní taky vyškolený tým pracovníků. Rozhodně není dobrý nápad snažit se budovy očistit sám, bez zásahu školených lidí.

Sprejeři tvoří již nedílnou součást velkých, rušných měst. Jejich „díla“ lze vidět všude. Avšak likvidace není snadná. V dnešní době existuje tzv. metoda „vacublasting“. Jde o metodu, která je velmi šetrná k povrchu, ale zároveň odstraní grafitti, aniž by se rozmazávalo.

Mezi velké výhody této metody patří – bezprašnost, rychlost a šetrnost k životnímu prostředí. Zcela zjednodušeně se jedná o způsob čištění, kdy je nanášen jemný granulát – abrazivo, které je ihned po dopadu zachytáváno do zásobníku a zde se pak oddělují složky nečistot a granulátu. Pro spáče je velkým přínosem tichý systém.

Ovšem jedná se o mechanický způsob čištění, tudíž není zaručeno, že nedojde k narušení povrchových vlastností fasádních desek, nebo k narušení struktury.

nabídka

další články

kontakt