Jak nainstalovat lištu mezi podlahou a stěnou?

← zpět na články

Lišta mezi podlahou a stěnou je detail interiéru, který zdůrazňuje design celého prostoru, jejž obepíná. Byla by škoda, kdyby to, co má být třešničkou na dortu krásy, bylo špatně provedeno. Dřevo s kazy nebo špatné připevnění by věru žádnou parádu nedělalo.

Lišta uzavírá mezeru mezi stěnou a podlahou a chrání tak tento roh před znečištěním. Pokud však bude špatně připevněna, nebude moci těsnit dostatečně a naopak bude spolehlivou kapsou na prach a nečistotu. Nejčastějším materiálem pro tyto lišty jsou jehličnany, obzvláště borovice a smrk.

Proces montáže dřevěné lišty:

1. Nejlepší místo, ze kterého začít monáž, je u dveří, neboť v tomto místě je lišta přerušena, a je tedy vcelku logické začínat od kraje, a nikoli odprostředka, kupříkladu od poloviny stěny.

2. Upevňovací vruty je důležité umístit víceméně doprostřed lišty, minimálně 1-2cm od kraje, neboť v opačném případě by se dřevo mohlo štípat. V případě, že přibíjíte lištu hřebíky (kupř. v dřevěném domě), je dobré špičku každého hřebíku nejdřív poklepáním kladivem ztupit, což také zabraňuje následnému štípání dřeva. Lišta se obvykle upevňuje každých 60-70cm.

3. Lištu je možné také přilepit. V tom případě je však nutné ji následně důkladně přitlačit a ideálně něčím zajistit, aby se neoddálila od stěny, než lepidlo zaschne. Lepidlo se volí dle materiálu stěny a podlahy.

4. V rozích se lišta zařezává do úhlu 45 stupňů (pokud jsou rohy místnosti v pravém úhlu) pomocí pokosnice. Od oka nebo pouze podle pravítka se většinou správného úhlu nepodaří docílit a roh potom nevypadá pěkně.

5. Po dokončení předchozích bodů již zbývá novou lištu pouze natřít či nalakovat, pokud již nebyla nalakována přímo z obchodu.

nabídka

další články

kontakt